Analiza SWOT. Jak pomaga w planowaniu marketingu?
Kiedy przedsiębiorstwo rośnie, musimy stawić czoła większej ilości wyzwań oraz przeszkód, ale i napotykamy na coraz to lepsze możliwości. Pytanie brzmi: w jaki sposób określać priorytety? Które inicjatywy warto wprowadzić najpierw, i jakie problemy rozwiązać w pierwszej kolejności?
Odpowiedzią na te pytania od wielu lat jest analiza SWOT. Sporządzana w formie tabeli, pozwala dokładnie zaplanować sposób rozwoju Twojego biznesu, określić, jak w pełni wykorzystać okazje i omijać przeszkody. Zainteresowany? W tym artykule omówimy, jak wykorzystać analizę SWOT na gruncie decyzji marketingowych.
Tabela do zadań specjalnych
Metoda ta pozwala na analizę dotychczasowych działań, a także na zastosowanie poprawek, które mają je usprawnić. W szczególności daje możliwość ewaluacji:
- ogólnej pozycji marki na rynku,
- nowego projektu albo inicjatywy,
- konkretnej kampanii i sposobu komunikacji.
Praktycznie każde działanie, które wymaga przemyślanej implementacji, skorzysta na zastosowaniu analizy SWOT. Dzięki niej określimy mocne i słabe strony przedsięwzięcia (na czym się skupić, a czego unikać), weźmiemy pod uwagę różne scenariusze, a także zaczniemy myśleć bardziej krytycznie na temat naszych działań (bo nieograniczony entuzjazm potrafi być zabójczy). Jak zatem ją wykonać?
Pierwszy krok
Po pierwsze, przygotuj kartkę papieru. Podziel ją na tabelę z czterema polami – to tutaj będziesz zapisywał pomysły. Nadaj każdej z nich tytuł:
- S – strenghts, mocne strony,
- W – weaknesses, słabe strony,
- O – opportunities, szanse,
- T – threats, zagrożenia.
Następnie ustal, co będziesz ewaluował. Bądź konkretny – jeśli Twoje pole widzenia będzie zbyt szerokie, to możesz dojść do sprzecznych wniosków. Dlatego jeśli zamierzasz stworzyć nową kampanię w social mediach, powinieneś przeprowadzić analizę funkcjonalną z punktu widzenia twórców contentu. Jeśli wypuszczasz nowy produkt, sprawdź, jaki jest jego potencjał na rynku. Jeśli szykujesz się do zmiany wizerunku, zastanów się, co chcesz osiągnąć w przyszłości.
Reszta należy do Ciebie i Twojego zespołu
Teraz należy wypełnić poszczególne pola SWOT. Silne strony to to, co robisz najlepiej; co w Twojej firmie najlepiej funkcjonuje. Słabe strony to te obszary działalności, które nie przynoszą dobrych zysków, lub w których brakuje określonych zasobów. Szanse są potencjalnymi okazjami, które będziesz miał okazję wykorzystać, a zagrożenia – możliwe przeszkody, które staną nam na drodze do wymarzonego sukcesu.
Za pomocą analizy SWOT nie tylko dobrze zaplanujesz strategie, ale także będziesz przygotowany na wiele różnych scenariuszy – tych dobrych i tych złych.