kontakt@freshview.pl | +48 533 577 781

Breadcrumbs – co to? Czym są okruszki na stronie?

Breadcrumbs - co to? Czym są okruszki na stronie?

Mianem okruszków chleba (czyli z ang. breadcrumbs), określamy ścieżkę, którą przebył internauta na naszej stronie internetowej. Pokazuje ona, w którym miejscu odwiedzający znajduje się w danym momencie i pozwala w łatwy sposób wrócić do oglądanych wcześniej podstron. Jest to duże ułatwienie dla użytkownika, a ponadto może zostać wykorzystane do wzmocnienia działań SEO. Dlatego dobrze zrobimy, implementując takie rozwiązanie także u siebie. 

Jak wyglądają breadcrumbs?

Prawdopodobnie spotkaliśmy się z tą metodą nieraz, odwiedzając różne witryny internetowe. Jej działanie jest bardzo proste: u góry strony wyświetlana jest pełna ścieżka podstron, w które kolejno wchodził użytkownik. Jest ona nieco podobna do ścieżki folderów w systemie operacyjnym — kiedy wchodzimy w kolejne podfoldery, u góry okna wyświetla nam się droga, którą przebyliśmy. Podobnie wygląda to na stronie internetowej i niesamowicie ułatwia poruszanie się po niej.

Przykładowa ścieżka z ,,okruszków chleba” może wyglądać następująco:

Strona główna > Podstrona > Kategoria > Podkategoria > Produkt

Znaczenie breadcrumbs dla SEO

,,Okruszki” to nie tylko ułatwienie nawigacji dla użytkownika strony, ale również dla wyszukiwarki. Dzięki odpowiednio przygotowanym ścieżkom wskazujemy słowa kluczowe, które określają naszą stronę. Jest to działanie niezbędne, aby wyszukiwarka mogła umiejętnie połączyć wiele podstron w obrębie jednego adresu internetowego. Ponadto zwiększa szansę na znalezienie się w wynikach wyszukiwania, ponieważ odpowiada na dużo większą liczbę zapytań.

Co równie ważne, breadcrumbs przydają się do przeprowadzenia dużo skuteczniejszego linkowania wewnętrznego. Dzięki odpowiednio przygotowanej nawigacji wzmacniamy i powiększamy ruch wewnętrzny na stronie. Poniekąd odbywa się to dzięki zmniejszeniu współczynnika odrzuceń, ponieważ znacznie ułatwiamy i przyspieszamy korzystanie z serwisu. Nawet jeśli dana oferta nie przypadnie do gustu internaucie, wygodna nawigacja może go zachęcić do przejrzenia innych opcji.

Dlaczego warto dodać breadcrumbs na stronę?

Pierwszym i najważniejszym powodem jest stosunek włożonej pracy do efektu. Jest to krótki tekst zapisany podstawową czcionką, który ani nie zajmuje wiele miejsca na witrynie, ani nie spowalnia jej działania. Zaimplementujemy “okruszki chleba” w bardzo prosty sposób, czym diametralnie zwiększymy atrakcyjność strony w oczach internauty. Jeśli zapewnimy mu wygodę, dłużej u nas zostanie, a to wpływa pozytywnie na rankingi Google, ponieważ wyszukiwarka uzna naszą witrynę za dużo atrakcyjniejszą. Nie bez znaczenia jest też prostsze indeksowanie.