kontakt@freshview.pl | +48 533 577 781

Czym jest mapa strony, dlaczego jest ważna i jak ją wygenerować?

Czym jest mapa strony, dlaczego jest ważna i jak ją wygenerować?

Zgłębiając tematykę widoczności strony w sieci często spotykamy się z pojęciem mapy strony – sitemap. Jest to element nawigacyjny, istotny zarówno dla użytkowników witryny, jak również dla botów indeksujących Google, które doceniają i punktują obecność prawidłowo skonstruowanej mapy wyższą pozycją w wyszukiwarce.

Jak to działa?

Mapa strony w rzeczywistości jest listą wszystkich linków wewnątrz strony i swoistą informacją dla wyszukiwarek o zawartości i sposobie poruszania się po niej. Stanowi usprawnienie indeksowania wszystkich podstron przez wyszukiwarki. Zawiera się ona w pliku sitemap o rozszerzeniu xml lub html.

  • html – to mapa strony przeznaczona dla użytkowników strony, stanowi dla nich swoisty spis treści ułatwiający wyszukanie żądanej podstrony.
  • xml – to mapa stworzona dla botów indeksujących, będąca zbiorem podstron i danych o linkach. Informacje meta w niej zawarte to m.in.: czas ostatniej aktualizacji podstron, priorytet i częstotliwość, z jaką dokonywane są zmiany w podstronie.

Zasady tworzenia mapy strony

Aby utworzyć plik sitemap można użyć rekomendowanego przez Google generatora, utworzyć go samemu w edytorze tekstowym lub skorzystać gotowych rozszerzeń, które ten proces automatyzują. Należy jednak mieć na uwadze kilka podstawowych zasad:

  • funkcjonalność – linki muszą prowadzić do działających podstron;
  • brak polskich znaków – plik z mapą podlega kodowaniu UTF-8, co może być problematyczne w przypadku niektórych edytorów tekstowych. Pojawienie się znaków niedozwolonych wprowadza w błąd boty i podstrona nie zostanie zindeksowana;
  • pojemność – plik mapy nie może być większy niż 50MB, a sama lista ograniczona jest do 50 tysięcy linków;
  • aktualność – każdorazowo, po zmianie adresów, usunięciu lub dodaniu nowych, dobrze jest zaktualizować plik mapy;
  • mapa strony powinna uwzględniać jej wszystkie wersje językowe.

Utworzony plik mapy należy zgłosić do Google Search Console, by przyspieszyć jej indeksowanie. Panel tej platformy pozwoli sprawdzić stan indeksacji, czy mapa jest prawidłowa i jak wiele z uwzględnionych w niej linków pozytywnie zaindeksowano.

Znaczenie mapy strony

Posiadanie prawidłowo wygenerowanej mapy strony niesie ze sobą kilka korzyści, sprowadzających się łącznie do zwiększenia ruchu w witrynie.

  • Sitemap czyni stronę przejrzystą, przyjazną użytkownikowi, który chętnie wraca w miejsca, gdzie uzyskał informacje lub usługę, bez zbędnego kluczenia po witrynie;
  • Mapa strony ułatwia botom szybsze indeksowanie zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Ponadto, nadzór nad sitemap za pomocą Google Search Console pozwoli wyłapać błędy w linkowaniu, które zarówno wpływają negatywnie na wynik pozycjonowania, jak i nadwyrężają cierpliwość użytkownika;
  • Mapa strony jest źródłem informacji dla Google o tym, że jesteśmy pierwotnym i prawowitym autorem danej treści, w związku z czym nie poniesiemy konsekwencji (np. w postaci obniżenia pozycji w wynikach wyszukiwania) za duplikowanie jej.