kontakt@freshview.pl | +48 533 577 781

Dlaczego Instagram usuwa liczbę Like pod zdjęciami? W tych krajach już to nastąpiło, kiedy zmiany wejdą do Polski?

Czy webinary są skuteczne Jak zorganizować ciekawy i skuteczny webinar 1

Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić, że Instagram mógłby istnieć bez lajków – w końcu to głównie na nich opiera on swoje działania. Twórcy popularnego serwisu społecznościowego podjęli jednak radykalny krok. Postanowili usunąć funkcję, która dotychczas umożliwiała użytkownikom śledzenie aktywności pod zdjęciami swoich znajomych.  

Instagram testuje ukrycie licznika polubień

W kwietniu 2019 roku Internet zawrzał, ponieważ pojawiły się pogłoski mówiące o tym, że portal zamierza zrezygnować z jednej ze swoich podstawowych funkcji. Niedługo po tym serwis rozpoczął pierwsze testy mające zweryfikować czy ukrycie polubień jest dobrym posunięciem. Sam mechanizm zostawiania lajków pod postami będzie nadal funkcjonował, jednak nikt poza właścicielem konta nie będzie mógł zobaczyć ich liczby. Eksperyment w pierwszej kolejności został przeprowadzony w Kanadzie i Japonii, jednak z czasem z nowej aktualizacji korzystać mogły również takie kraje jak Nowa Zelandia, Brazylia, Islandia, Włochy czy Australia. Kiedy zmiany te wejdą do Polski? Instagram nie ogłosił konkretnej daty, ale z pewnością sukcesywnie będzie wprowadzał aktualizację w kolejnych państwach.

Dlaczego usuwają polubienia?

Głównym powodem, dla którego portal zdecydował się na tak odważny krok, jest chęć zmniejszenia presji wśród użytkowników. W oficjalnym oświadczeniu twórcy serwisu tłumaczą, że pragną, abyśmy zaczęli skupiać się na tym, co ktoś opublikował, a nie ile serduszek zebrał. Ma to na celu zatrzymanie ślepej pogoni za polubieniami, które powodują, że czasem zapominamy o samej wartości, jaką niesie za sobą post. Instagram wierzy, że ta decyzja przyczyni się do zwiększenia jakości publikowanego contentu.

Jak zmiany wpłyną na funkcjonowanie?

Po ogłoszeniu zmian związanych z usunięciem licznika polubień użytkownicy podzielili się na dwa obozy. Jedni przyjęli wiadomość z entuzjazmem, inni zaś byli sceptycznie nastawieni. Pozytywnym następstwem ukrycia serduszek będzie z pewnością zwiększenie wartości publikowanych postów. Instagramowi twórcy prawdopodobnie zaczną przykładać większą wagę do jakości zdjęć oraz merytorycznych opisów. Może to wiązać się ze zwiększeniem zaangażowania, a co za tym idzie komentarze zaczną odgrywać kluczową rolę. Zmiany będą dotkliwe dla osób, które publikowały treści mające na celu wzbudzenie kontrowersji i tym samym zdobycie jak największej popularności. Dzięki wprowadzonym przez Instagram zmianom zmniejszy się również liczba zdjęć emanujących nagością oraz promujących niewłaściwe zachowania.