Kiedy powstał Facebook? Początki największego portalu społecznościowego na świecie.
kontakt@freshview.pl | +48 533 577 781

Kiedy powstał Facebook? Początki największego portalu społecznościowego na świecie.

RSS
Facebook
Twitter
LinkedIn

Facebook całkowicie zrewolucjonizował nie tylko internet, ale także stosunki międzyludzkie. Sukces serwisu Marka Zuckerberga zaczyna się gdzieś w połowie piramidy potrzeb Maslowa. Po jedzeniu i zapewnieniu schronienia, każdy z nas szuka akceptacji, szacunku i przynależności do grupy. Następnie szacunku i uznania. Śmiało można powiedzieć, że motorem napędowym tej aplikacji jest pycha i podświadomy, zakodowany w nas przed tysiącleciami przymus łączenia się w stada.

Początki.

Mark Zuckerberg był cudownym dzieckiem, jak określił to jego drugi nauczyciel programowania (pierwszym był ojciec Marka). W wieku kilkunastu lat tworzył już użyteczne programy, jak przeznaczony do komunikacji ZuckNet, czy Synapse, określające gusta muzyczne użytkownika. W zasadzie, z takim potencjałem, już wtedy świat wirtualny stał przed nim otworem. Zuckerberg zdecydował się jednak jeszcze poczekać i rozpoczął naukę na elitarnym uniwersytecie Harvarda. O dziwo, jako główny przedmiot wybrał psychologię, a nie informatykę. To właśnie tutaj narodził się pierwszy projekt, który był wprowadzeniem do Facebooka.

Pierwsze inspiracje.

Przed Facebookiem, Mark stworzył aplikację FaceMash, która miała za zadanie ocenę atrakcyjności studentów Harvarda. Nie była to niestety jeszcze rewolucja, ponieważ całe przedsięwzięcie opierało się na pomyśle stworzonym dwa lata wcześniej. Strona Hot or Not oferowała swoim użytkownikom możliwość głosowania za lub przeciw atrakcyjnością innych użytkowników, którzy zadecydowali się umieścić tam swoje zdjęcia. I tu pojawia się sedno sprawy. O ile na HoN zdjęcia były przesyłane dobrowolnie, o tyle założyciel Facebooka nie specjalnie trudził się pozyskiwaniem zgód na publikację zdjęć. Wywołało to oburzenie, zapewne najbardziej wśród tych ocenionych jako mało atrakcyjni oraz doprowadziło niemal do wydalenia Marka Zuckerberga z uczelni. Ostatecznie pozwolono mu zostać. Przeprosił publicznie i tworzył dalej.

Kontrowersje.

Thefacebook stał się prawdziwym hitem wśród społeczności studenckich. Tym razem członkostwo było dobrowolne. Mało tego, studenci z całego kraju wręcz domagali się rejestracji. Niestety, Facebook zapisał się w kartach historii jako plagiat.

Facebook była internetową wizytówką każdego studenta Harvardu. Można było na niej zamieścić swoje zdjęcie i kilka słów o sobie. FaceMash zestawiał ze sobą dwa Facebooki i oceniał, tak jak zostało to opisane wyżej. Natomiast Thefacebook służył do komunikacji pomiędzy posiadaczami Facebooków. Tworzył sieć, gdzie można było dowiedzieć się, co słychać u starych znajomych. Moda na przedstawianie swojej osoby w sieci szybko obiegła również inne amerykańskie uniwersytety i wszystko było, by w porządku, gdyby koncepcja Zuckerberga nie przypominała innego serwisu, nad którym pracował z Cameronem Winklevossem, Tylerem Winklevossem oraz Divyą Narendrą.

Serwis nazywał się Harvard Connection i miał być właśnie tym, czym stał się Thefacebook we wczesnym etapie swojego rozwoju, zanim wyszedł poza mur uniwersytetu. Panowie ogłosili się twórcami idei Facebooka, a Zuckerberg miał być tylko programistą, który miał im pomóc od technicznej strony projektu. Po czym rzekomo skradł im pomysł i zgarnął całą chwałę, ponieważ pozorował tylko prace nad Harvard Connection, podczas gdy na boku tworzył Thefacebook, w ten sposób starając się wyprzedzić swoich kolegów.

Spór trwał od 2004 do 2008 roku, gdy panowie zgodzili się zadowolić akcjami Facebooka. Każdy z nich dostał po 1,2 mln akcji, wartych wtedy 300 mln dolarów. Sam „Facebook” został tak nazwany w 2005 roku. Firma przeniosła się już wtedy z kampusu uniwersyteckiego do Palo Alto w Kaliforni. Do końca 2005 roku liczba zarejestrowanych użytkowników wyniosła 6 milionów.

W między czasie firmie przybyło zewnętrznych inwestorów, między innymi jednego z założycieli PayPala Petera Thiela, który niedługo potem dołączył do zarządu firmy. Do 2006 roku serwis Facebook był dedykowany uczniom oraz pracownikom uczelni wyższych i szkół średnich. We wrześniu 2006 roku, konto mogła założyć każda osoba, która ukończyła 13 rok życia oraz posługiwała się poprawnym adresem e-mail.

Dalszą historię już znacie 🙂