Miłość od pierwszego wejrzenia – jak wybrać idealnego marketera dla marki

Miłość od pierwszego wejrzenia - jak wybrać idealnego marketera dla swojej marki

W życiu każdej firmy nadchodzi pora, kiedy trzeba rozszerzyć działania. Wrzucanie zdjęcia na profil społecznościowy raz na kilka dni już nie wystarcza, ale brakuje Ci czasu i ochoty, aby samodzielnie prowadzić marketing z prawdziwego zdarzenia? Potrzebujesz do tego specjalisty.

Jeśli po otwarciu listy dostępnych freelancerów dochodzisz do wniosku, że nie wiesz, kogo szukać i na co zwracać uwagę w jego portfolio, to dobrze trafiłeś. Oto cechy dobrego kandydata na partnera!

1. Śledzi trendy

Internet zmienia się błyskawicznie, a razem z nim – marketing cyfrowy. Skuteczny specjalista orientuje się w najnowszych środkach i sposobach przekazu, szczególnie na platformach społecznościowych. Rozumie mechanizmy content marketingu, pozycjonowania, kreowania wizerunku, wie też, co jest obecnie na czasie i co odnosi sukcesy.

Najlepsi marketerzy zatem to osoby, które chętnie podejmują wyzwania i lubią się rozwijać.

2. Odpowiada na Twoje potrzeby

Należy pamiętać, że reklama to bardzo obszerna dziedzina i praktycznie nie ma osoby, która byłaby specjalistą we wszystkim (a jeśli jest, to prawdopodobnie jej usługi kosztują bardzo dużo). Dlatego zastanów się, na jakiej platformie zależy Ci najbardziej: Facebook, Instagram, a może LinkedIn? Jakiego rodzaju działania chciałbyś tam widzieć: angażujące posty, kreatywne video czy idealnie zaprogramowane kampanie marketingowe? Cele powinny być ukierunkowane na B2B czy B2C?

Ten najlepszy profesjonalista będzie się specjalizował właśnie w tego rodzaju contencie (choć oczywiście nie zaszkodzi, jeśli będzie potrafił też o wiele więcej).

3. Zadaje mnóstwo pytań

Rozpoczynając współpracę, trzeba się dobrze poznać, prawda? Nie tylko Ty musisz przekonać się do marketera, ale również on musi poznać specyfikę marki, dla której ma pracować.

Dlatego dobry specjalista będzie wypytywał i wymagał wielu informacji. Poprosi o dane na temat firmy, jej rynku, oczekiwań, celów, dotychczasowych działań oraz analiz… i jeszcze o wskazanie firmowej maskotki. To bardzo ważne, ponieważ dopiero na bazie tych informacji można wybrać odpowiednie narzędzia i stworzyć strategię, która ma szansę przynieść spektakularne zyski. Bez konkretów, działania marketera będą opierały się o schematy. A chyba nie o to w tym wszystkim chodzi.

Zwróć jednocześnie uwagę, jakim językiem posługuje się kandydat. Jeśli używa zbyt fachowego nazewnictwa, które pozostaje dla Ciebie niejasne, poproś o wyjaśnienia. W końcu dla firmy ma znaczenie, jak dany marketer wykorzystuje narzędzia, a nie, czy potrafi je profesjonalnie nazwać.