kontakt@freshview.pl | +48 533 577 781

SSL – dlaczego jest ważny i dlaczego powinien być wdrożony na Twojej stronie

SSL - dlaczego jest ważny i dlaczego powinien być wdrożony na Twojej stronie

Bezpieczeństwo w sieci to niezwykle ważny temat. Każdy właściciel strony internetowej powinien zainwestować w certyfikat SSL, który jest gwarantem bezpieczeństwa w trakcie przeglądania, wprowadzania danych w formularzach i wykonywania transakcji. Poza funkcją zabezpieczenia danych, certyfikat SSL ma również wiele innych zalet, jak np. zwiększenie wiarygodności w oczach odwiedzających i poprawienie pozycji w wynikach wyszukiwania. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu, dlaczego warto wprowadzić go na swoją witrynę. 

Czym jest certyfikat SSL?

SSL to specjalny protokół internetowy, którego celem jest zabezpieczanie danych na stronie poprzez zaszyfrowanie połączenia. Wszystkie pakiety, które przechodzą pomiędzy osobą odwiedzającą i serwerem są szyfrowane, a dopiero później trafiają do miejsca docelowego.

Strony z certyfikatem SSL możemy poznać na kilka sposobów. Jednym z nich jest protokół https:// występujący przed adresem witryny. Jeśli strona nie posiada takowego, będzie miała przedrostek http://.

W większości przeglądarek internetowych znajdziemy również specjalne oznaczenia w kształcie kłódek, w pasku adresu. Jeśli kłódka jest zamknięta lub świeci się na zielono – strona jest zabezpieczona. W innym przypadku mamy do czynienia z witryną nieposiadającą certyfikatu.

Dlaczego warto wdrożyć SSL ?

Istnieje kilka istotnych powodów, dla których certyfikat powinien być zaimplementowany na każdej witrynie.

 1. Wiarygodność i bezpieczeństwo.
  Najważniejszy z powodów, dla którego warto zakupić certyfikat SSL. Dzięki niemu wszystkie wprowadzane dane są szyfrowane i odpowiednio zabezpieczone. Ma to ogromne znaczenie w szczególności w sklepach internetowych i witrynach, w których podajemy swoje dane osobowe. Klienci, które wiedzą, że strona jest odpowiednio zabezpieczona, dużo chętniej dokonują na niej zakupów.
 2. Ochrona przed wyciekiem danych.
  Przesyłanie poufnych danych pomiędzy użytkownikiem a serwerem w niezaszyfrowanej formie jest niebezpieczne. Za pomocą odpowiedniego ataku można je dość łatwo przechwycić.
 3. Poprawa zaufania do strony.
  Po wejściu na stronę nieposiadającą certyfikatu SSL możemy dostać ostrzeżenie, że przejście dalej jest niebezpieczne. Mało kto w takiej sytuacji zdecyduje się na odwiedzenie takiej witryny. Zielona kłódka i komunikat o tym, że strona jest bezpieczna, znacznie zwiększają wiarygodność.
 4. Poprawa pozycji w wyszukiwarkach.
  Google oficjalnie poinformowało, że strony posiadające zabezpieczenie SSL będą wyświetlać się wyżej w wynikach wyszukiwania.
 5. Spełnienie wymagań RODO.
  Nowe przepisy wymagają zastosowania zabezpieczeń chroniących informacje wprowadzone przez użytkownika na każdej stronie przetwarzającej dane osobowe. Strony bez certyfikatu SSL narażają się na niebezpieczny wyciek danych użytkowników.