Trochę artyzmu, czyli planowanie postów na Instagramie

Trochę artyzmu, czyli planowanie postów na Instagramie

Instagram to miejsce, które potrafi zadziwić. Jego podstawowe założenie to piękno – trafiają tam piękne zdjęcia, grafiki i ilustracje. Tutaj liczy się strona wizualna contentu, a tekst pełni tylko rolę pomocniczą. To oczywiście stwarza wyzwania dla firm, które się tam reklamują.

Aby stworzyć atrakcyjny fanpage na Instagramie trzeba dobrze zaplanować treści. Jak się do tego zabrać? Sprawdź poniżej – wraz z przykładami!

1. Identyfikacja wizualna

To chyba najważniejsza sprawa na tej platformie. Spójny wygląd postów sprawi, że odbiorcy będą postrzegać konto jako dobrze przemyślane i zorganizowane. Ponadto, jeśli w oko wpadnie im logo znanej marki podczas przewijania tablicy, to zatrzymają się i zobaczą post – właśnie dlatego, że rozpoznali wzór, którego firma używa.

Jednak ustalona identyfikacja wizualna oznacza też mniej roboty dla marketerów. Nie muszą oni za każdym razem zastanawiać się, jak zaprojektować grafikę, tylko korzystają z gotowych szablonów. W codziennej pracy to niesamowite ułatwienie!

Na co zwrócić uwagę?

  • Kolory – grafiki powinny operować taką samą paletą barw w każdym poście. Najważniejszy kolor musi pojawiać się najczęściej.
  • Czcionki – najlepiej trzymać się jednego stylu pisma, który jest bezszeryfowy, łatwy do przeczytania. Tekst także powinien występować przeważnie w tym samym kolorze.
  • Wzór – Instagram wyświetla posty w trzech kolumnach. To świetny sposób, żeby stworzyć przyjemny dla oka profil! Wystarczy stworzyć trzy wzory grafik (np. konkretne tło lub konkretny typ contentu), a później publikować je w ciągle tej samej kolejności.

2. Harmonogram publikacji

Posty powinny pojawiać się regularnie. Większość fanpejdżów decyduje się publikować raz, dwa lub trzy razy w tygodniu, czyli ani za dużo (żeby nie przytłoczyć odbiorcy), ani za mało (żeby nie utracić jego zainteresowania). Najlepiej ustalić konkretne dni tygodnia i tego się trzymać – również w święta.

Taki tryb pracy oznacza, że posty powinny być wcześniej przygotowane do publikacji. Najgorszy scenariusz to wymyślanie treści w niedzielę wieczorem, kiedy w poniedziałek rano ma nastąpić publikacja! Dlatego warto rozpisywać tematy z wyprzedzeniem, tak samo jak warto mieć przygotowany plik z identyfikacją wizualną, którą można swobodnie powielać.

3. Hasztagi

Ten punkt wydaje się drobiazgiem, ale pozory mylą! Hashtagi na Instagramie pełnią ważną rolę – są zakładkami, które pozwalają odnajdywać pożądane treści. Warto ustalić kilka takich hasztagów, pasujących do profilu firmy, a później publikować je pod każdym postem, aby użytkownicy mieli szansę na nas trafić.