kontakt@freshview.pl | +48 533 577 781

Wyszukiwanie obrazem w Google Grafika – jak wyszukiwać zdjęciem?

Wyszukiwanie obrazem w Google Grafika - jak wyszukiwać zdjęciem?

Obecnie, jak powszechnie wiadomo, do znalezienia satysfakcjonujących nas treści i informacji, najczęściej wystarczy odpowiednie słowo kluczowe, które pozwoli w błyskawiczny sposób uzyskać dostęp do bardzo rozległej kopalni wiedzy. Jednak dynamika rozwoju technologicznego sprawiła, że oprócz wpisywania słów kluczowych, interesujących treści możemy również poszukiwać ilustracjami. Na czym polega wyszukiwanie obrazem? W jaki sposób przeszukiwać zasoby w Google Grafika oraz Tineye?

Na czym to polega 

Mówiąc o przeglądaniu danych za pomocą wyszukiwarki internetowej, pierwsze co nam przychodzi na myśl to wpisanie odpowiedniego hasła lub zwrotu i oczekiwanie na wyniki. Technika, która wykorzystuje w tym celu obrazy, nazywa się odwrotnym wyszukiwaniem grafiki. Taki system jest bardzo przydatny, szczególnie gdy posiadając jedynie skrawek informacji znajdujący się na zdjęciu lub kadrze, pragniemy poszerzyć wiedzę w tym obszarze. Jest to potężne narzędzie, którego potencjał jeszcze nie został w 100% wypracowany. 

Wyszukiwanie obrazem Google Grafika 

Ta najpopularniejsza, ale też najbardziej wydajna wyszukiwarka na świecie, została wyposażona w mechanizm odwrotny wyszukiwania graficznego. Jest to dziecinnie prosty zabieg, który w ciągu kilku chwil pozwoli nam na znalezienie odpowiednich treści w nawiązaniu do obrazu, który uznajemy za nasze hasło zapytania. To, co musimy zrobić, to załączenie naszej ilustracji, która będzie traktowana jak hasło. Do wyboru mamy dwie najpopularniejsze opcje, czyli wklejenie adresu zdjęcia oraz przesłanie go z dysku lokalnego. W pierwszym przypadku niezbędne jest wklejenie w okno odpowiedniego linku, pod którym znajduje się dana grafika. W drugim sposobie możemy ręcznie wybrać ścieżki pliku oraz przesłać do wyszukiwarki, bądź prostym ruchem przerzucić go do okna Google za pomocą znanej funkcji drag&drop. 

Wyszukiwanie obrazem TinEye

Choć Google jest bezkompromisowo największą i najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie, to TinEye pozostaje prekursorem innowacji, jaką jest przeszukiwanie internetu za pomocą obrazu. Choć przez wiele lat to właśnie on mógł pochwalić się najlepszymi wynikami swoich wyszukiwań, tak obecnie Google, dzięki zaawansowanym algorytmom, delikatnie prześcignął swojego konkurenta. Samo wykorzystanie TinEye jest bardzo proste. Jedyne co musimy zrobić to załadować na stronie wyszukiwarki plik z obrazem lub wkleić adres strony internetowej, na której ową grafikę można znaleźć. TinEye również jest zupełnie darmowym oprogramowaniem, którego używać możemy w celach niekomercyjnych.