Zmiany w przeglądarce Google Chrome - wersja 69 - wrzesień 2018
kontakt@freshview.pl | +48 533 577 781

Zmiany w przeglądarce Google Chrome – wersja 69 – wrzesień 2018

RSS
Facebook
Twitter
LinkedIn

Google Chrome 69 to kolejna wersja przeglądarki od giganta z Mountain View. Została ona wprowadzona wraz z początkiem września 2018 roku i niesie ze sobą nie mniejsze zmiany jak poprzednia wersja. Edytowana funkcjonalność paska adresowego oraz zniknięcie kultowej już „zielonej kłódki https” to tylko niektóre z nich. Czy zostały wprowadzone na stałe? Co zmieni się w Google Chrome 69 ? 

Wyszukiwanie w pasku adresowym

Pierwszą i zdecydowanie największą zmianą jest działanie paska adresowego. Od wersji 69 będzie on łączył w sobie dotychczasowe podpowiedzi adresu internetowego oraz będzie wyświetlał wyniki tak jak w wyszukiwarce Google. Nie jest to nowe rozwiązanie, gdyż mogliśmy mieć już z nim do czynienia przy wersji beta w 2014 roku i wersji numer 45 w 2015 – jednak teraz wchodzi ona do ogólnego użytku. Google zaskakuje zmianami, gdyż jest to jedna z podstawowych funkcjonalności. Tak odważne zmiany z poprzedniej i obecnej wersji świadczą, że monopolista rzeczywiście chce zmienić kształt internetu.

Co będzie wyświetlało się w pasku adresowym ?

Pasek adresowy jest miejscem, gdzie z definicji powinien zmieścić się krótki tekst witryny internetowej. Co zatem będzie się tak wyświetlało? Specjaliści Google zaprojektowali to rozwiązanie w ten sposób, że wyświetlać będą się nam wyniki krótkich zapytań taki jak pogoda czy wyniki meczu oraz bardziej złożone informacje jak np. informacje na temat plotki o gwiazdach filmowych. Bardzo przydatne będą też tłumaczenia słowa na inny język.

Zielony symbol kłódki HTTPS

Jedną z największych zmian, jaka pojawiła się w Chrome 69 – jest zniknięcie zielonej kłódki szyfrowania strony. Obecnie zamiast zielonego bloku w lewej części adresu będziemy widzieć jedynie szarą kłódkę. Będzie to jedyna możliwość rozpoznania czy strona szyfruje dane, czy nie.

Kontynuacja zmian bezpieczeństwa Google

Obecne zmiany to jednak nie wszystko. Google zapowiedziało, że w kolejnych wersjach szara kłódka również zniknie, a strony https będą wyglądały tak samo, jak dawniej strony http. Strony bez certyfikatu będą oznaczone jako niebezpieczne.

Zmiany graficzne

Rzeczą, która nie umknie uwadze użytkownikom nowego Chrome 69, jest grafika przeglądarki. Ma ona bardziej zaokrąglone krawędzie połączone z prostymi liniami. Ten trend jest już obecny od jakiegoś czasu, ale wersja 69 idzie w tym zakresie odważnie naprzód.

Jakich elementów dotyczą zmiany graficzne ?

Najbardziej zmiany designu odczujemy na kartach stron oraz w wynikach wyszukiwania. Wysuwająca się propozycja po wpisaniu adresu nie będzie stykał się z krawędziami przeglądarki, a zostanie odcięta na wysokości oznaczenia o szyfrowaniu i końcu adresu.